Here are our staff.

Senior Leadership Team

Becky Malam

Becky Malam

Headteacher, Deputy Designated Safeguarding Lead
Amy Melhuish

Amy Melhuish

Deputy Headteacher, Teaching and Learning Lead
Emily Burford

Emily Burford

Assistant Headteacher, Designated Safeguarding Lead
Ruth Clark

Ruth Clark

Assistant Headteacher, SENDCO
Michelle Christopher

Michelle Christopher

Foundation Stage Lead, Subject Lead - Phonics, EYFS Teacher, Robins Class
Mark Cotton

Mark Cotton

Subject Lead - Maths, Year 4 Teacher, Romans Class
Emma Eden

Emma Eden

Assistant Teaching and Learning Lead, Lower Key Stage Two Lead, Year 3 Teacher, Parks Class
Jill Hopkins

Jill Hopkins

Key Stage One Lead, Year 2 Teacher, Robins Class
Emily Price

Emily Price

SEN Teacher, Explorers
Charlotte Ridd

Charlotte Ridd

Assistant Pastoral Lead, Subject Lead - English, Year 4 Teacher, Tudors Class
Sara Wright

Sara Wright

Upper Key Stage Two Lead, Year 6 Teacher, Lancaster Class
Ashley Ottewell

Ashley Ottewell

Regional Operations Manager

Teachers

Holly Adams

Holly Adams

Teacher
Angela Ball

Angela Ball

Subject Lead - Geography, Year 3 Teacher, Wilberforce Class
Leah Catten

Leah Catten

Subject Lead - RE, Year 1 Teacher, Birch Class
Ruth Clark

Ruth Clark

Subject Lead - Computing, Year 2 Teacher, Castle and Cathedral Class
Leah Deen

Leah Deen

Subject Lead - Modern Foreign Languages, Year 6 Teacher, Spitfire Class, EAL
Beth Dickens

Beth Dickens

Subject Lead - PE, Year 5 Teacher, Galileo Class, Educational Visits Coordinator
Cathrine Evans

Cathrine Evans

Year 1 Teacher, Hawthorn Class
Samantha Gallivan

Samantha Gallivan

Subject Lead - History, Year 2 Teacher, Cathedral Class
Rachael Longney

Rachael Longney

Subject Lead - Science, Year 5 Teacher, Newton Class, First Aid Lead
Becca Solari

Becca Solari

Subject Lead - Design and Technology, EYFS Teacher, Blackbirds Class
Rachael Wood

Rachael Wood

Subject Lead - Computing, Year 3 Teacher, Wilberforce Class

Teaching Assistants & Playworkers

Julie Addison

Julie Addison

Teaching Assistant
Jayu Asodia

Jayu Asodia

Teaching Assistant
Anna Bark

Anna Bark

Teaching Assistant
Nathan Baxter

Nathan Baxter

Teaching Assistant
Helen Casey

Helen Casey

Teaching Assistant , occupational therapist
Amy Chardoux

Amy Chardoux

Teaching Assistant
Charlotte Clark

Charlotte Clark

Teaching Assistant
Sara Cooper

Sara Cooper

Cover Supervisor
Hannah Crabtree

Hannah Crabtree

Teaching Assistant
Nic Curtis

Nic Curtis

Teaching Assistant
Jasmine Dobb

Jasmine Dobb

Teaching Assistant
Alana Green

Alana Green

Teaching Assistant
Jane Richardson

Jane Richardson

Teaching Assistant
Lucy Smithbone

Lucy Smithbone

Teaching Assistant
Alison Sherriff

Alison Sherriff

Teaching Assistant
Kirsty Wood

Kirsty Wood

Teaching Assistant
Bonnie Lynn

Bonnie Lynn

Teaching Assistant
Rebecca Walker

Rebecca Walker

Teaching Assistant
Charlotte Steedman

Charlotte Steedman

Teaching Assistant
Charlotte Morris

Charlotte Morris

Teaching Assistant
Claire Alwyn Clark

Claire Alwyn Clark

Teaching Assistant
Evie Lynch

Evie Lynch

Apprentice Teaching Assistant
Hema Asodia

Hema Asodia

Relief Staff, Teaching Assistant
Amy McCann

Amy McCann

Cover Supervisor

Catering

Daniel Skelton

Daniel Skelton

Catering Manager
Ann Chesman

Ann Chesman

Assistant Chef
Anna Austin

Anna Austin

Catering Assistant
Bridget Hayselden

Bridget Hayselden

Catering Assistant
Sam O'Callaghan

Sam O'Callaghan

Catering Assistant
Alfie Child

Alfie Child

Apprentice Production Chef
Paige Vaughan

Paige Vaughan

Kickstart, Kitchen Team Member

Finance Staff

Laura Kirby

Laura Kirby

Regional Management Accountant
Michelle Farrow

Michelle Farrow

Finance Manager
Kathryn Isherwood

Kathryn Isherwood

Finance Assistant

Midday Staff

Julie Jones

Julie Jones

Senior Midday Supervisor
Hazel Atkins

Hazel Atkins

Midday Supervisor
Amy Chardoux

Amy Chardoux

Midday Supervisor
Alana Green

Alana Green

Midday Supervisor
Adriana Gonzalez

Adriana Gonzalez

Midday Supervisor
Natasha Mapleston

Natasha Mapleston

Midday Supervisor
Laura Saville

Laura Saville

Midday Supervisor
Lucy Smithbone

Lucy Smithbone

Midday Supervisor
Rachel Winstanley

Rachel Winstanley

Midday Supervisor

Office Staff

Hita Asodia

Hita Asodia

Relief Staff
Alice Birkett

Alice Birkett

Admin Assistant, Currently on maternity leave
Kate Geary

Kate Geary

Governance Administrator
Sally Ryan

Sally Ryan

Admin Assistant (Maternity Cover), Clerical Assistant (Maternity Cover)
Nicola Thompson

Nicola Thompson

Clerical Assistant (Maternity Cover)

Premises Staff

Michael Burns

Michael Burns

Site Manager
James Jones

James Jones

Assistant Caretaker, Cleaner
Mandy Patchett

Mandy Patchett

Cleaner
Elaine Eastment

Elaine Eastment

Cleaner
Laura Saville

Laura Saville

Cleaner
Adriana Gonzalez

Adriana Gonzalez

Cleaner

Anthem Schools Trust